top of page
11 października 2016 r.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie w hołdzie śp. Władysławowi Stasiakowi

We wtorek 11 października sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński i Barbara Stasiak dokonali uroczystego nadania auli wykładowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie imienia Władysława Stasiaka. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli zastępca szefa BBN minister Jarosław Brysiewicz, odsłonięto również tablicę upamiętniającej byłego szefa MSWiA i BBN.

1-22556.jpg

Podczas uroczystości przypomniano osiągnięcia oraz dorobek Władysława Stasiaka.  Jako pierwsza głos zabrała wdowa po sp. Władysławie Stasiaku – Barbara Stasiak:

"Wielce Szanowni Państwo,

bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Jest to dla mnie bardzo ważna chwila, bardzo ważny moment – upamiętnienia mojego męża – Władysława Stasiaka. Akurat tutaj, w miejscu, gdzie kształcone są kadry policji, formacji –  którą bardzo sobie cenił. Nie waham się powiedzieć – którą ukochał i docenił jej znaczenie w systemie bezpieczeństwa kraju. Bardzo cenił Policję, cieszył się, że społeczeństwo darzy ją zaufaniem. Teraz wiemy, że coraz wyższym.

Wiele czasu i energii poświęcał na prace i stworzenie koncepcji, o których teraz była mowa – programu „Razem bezpieczniej”, ale też ustawy o modernizacji służb mundurowych, która miała zapewnić środki finansowe na reformę, na sprzęt oraz, co było ważne też dla niego, na  funkcjonariuszy, których los leżał mu na sercu. Los każdego policjanta był dla niego tak samo ważny. Bardzo starał się o to, by policjanci mogli godnie pełnić swoją służbę, która jest niebezpieczna i odpowiedzialna.

Bardzo dziękuje za tę inicjatywę, za tę chwilę upamiętnienia mojego męża. Wierzę w to mocno, że patrzy teraz z góry z satysfakcją  i ceni to, że wszyscy, którzy tutaj przyjdą, także studenci, będą pamiętać o nim i o jego dziele”.

Następnie głos zabrał sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński:

Władysław Stasiak, którego znałem osobiście, z którym współpracowałem przez parę lat zasłużył całym swoim życiem choć krótkim bo przerwanym przedwcześnie, na to żeby o nim pamiętać, i żeby uczynić z naszej postawy, z naszego działania, to co wynika z jego wzoru – on powinien być dla nas wzorem, wzorem służby Polsce. […] Człowiek starannie wykształcony, człowiek, który potrafił nawet w najtrudniejszych chwilach i okolicznościach znajdować rozwiązania, rozwiązania dobre dla Polski. To był człowiek, który potrafił ze wszystkimi rozmawiać, szanował rożne poglądy i postawy, ale sam swoje miał jednoznaczne i potrafił je bronić i zgodnie z nimi postępować […]”.

Po uroczystym nadaniu auli wykładowej im. Władysława Stasiaka zaproszeni goście wzięli udział w Inauguracji roku akademickiego 2016/2017, a także promocji na pierwszy stopień oficerski Policji.

Źródło: wspol.edu.pl, BBN

bottom of page