9 kwietnia 2016 r.
Odsłonięcie pomnika śp. Władysława Stasiaka
W sobotę 9 kwietnia 2016 r., w przeddzień 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w Ossowie odsłonięto pomnik śp. Władysława Stasiaka w Ossowie. W uroczystości wzięli udział m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, a także ministrowie z Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz szef BBN minister Paweł Soloch.
Uroczystego odsłonięcie pomnika w „Panteonie Bohaterów” w Sanktuarium Narodowym, w dolince 96 Dębów Smoleńskich dokonali: Pani Barbara Stasiak, szef BBN Paweł Soloch i abp Henryk Hoser. Popiersie śp. Władysława Stasiaka jest trzynastym pomnikiem wystawionym w Panteonie.
Prezydent RP Andrzej Duda swoim liście skierowanym do uczestników uroczystości napisał: Pozostaję pod wrażeniem ogromnego patriotyzmu Pana Ministra, Jego poczucia odpowiedzialności za bieg polskich spraw, profesjonalizmu i ofiarności. (...) Straciłem w nim przyjaciela, a Polska wybitnego działacza państwowego. (...) Tutaj, gdzie pod Ossowem w 1920 roku toczyły się ciężkie walki w obronie naszej wolności, kultywowana jest również pamięć tych, którzy służąc niepodległej Ojczyźnie zginęli w państwowej misji przed 6 laty. Szumi dziewięćdziesiąt sześć dębów, które uwieczniają wspomnienie o każdej z ofiar tragedii smoleńskiej. (...)
Słowa wdzięczności wyraziła również obecna na uroczystości Barbara Stasiak. Podkreśliła, że jest to dla niej ważna i piękna uroczystość. Władysław Stasiak w każdej chwili swojego życia dawał świadectwo wartościom moralnym. Jeśli teraz szukamy wzorców w życiu publicznym, potrzebujemy ludzi, którzy będą pracowali dla Polski, proszę pamiętajmy o Władysławie Stasiaku. Był on dla wielu osób wzorem człowieka, który pracuje w służbie publicznej – powiedziała podczas uroczystości.
Podczas uroczystości wskazywano, że Ossów to miejsce o niezwykłej symbolice historycznej, gdzie toczyła się przełomowa bitwa „Cudu nad Wisłą”, a 96 dębów - drzew długowiecznych - symbolizuje ponadczasowość ideałów tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Źródło: MON, BBN