top of page
29 lipca 2011 r.

Nagroda Specjalna im. Władysława Stasiaka na Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Nadzieja”

Uczestnicy VIII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” po raz pierwszy ubiegali się będą o nagrodę im. Władysława Stasiaka. Jej pierwszym laureatem został Paweł Ruszkowski. wykonując "Piosenkę napisaną mimochodem".

zespol_reprezentacyjny.jpg

Władysław Stasiak i Jacek Kaczmarski nigdy się nie spotkali. Ale pewnie wiele mieliby sobie do powiedzenia. Kiedy po stanie wojennym Jacek Kaczmarski, absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na emigracji w Monachium grał nieformalny hymn „Solidarności” - słynne „Mury” - Władysław Stasiak, student Uniwersytetu Wrocławskiego, mury właśnie burzył. Tworzył na uczelni komitety strajkowe, redagował „Akces”, podziemne pismo NZS. I słuchał Kaczmarskiego. Ale Kaczmarskiego, barda Solidarności, słuchali wtedy wszyscy.

Po latach przy twórczości Kaczmarskiego pozostali słuchacze bardziej wymagający. Nie sposób jej bowiem zrozumieć bez kulturowych kontekstów. Pojawiają się odniesienia do antyku, czy ukochanej przez Stasiaka „Trylogii”. Postaci z pieśni Kaczmarskiego to bohaterowie uniwersalnej opowieści o roli jednostki w historii. Poeta twierdził: „Nic innego nie robię, tylko opisuję na nowo hierarchię spraw ważnych, ostatecznych”. Refleksję nad naturą ludzką snuł po mistrzowsku, z subtelną ironią. Zmuszał odbiorcę do wsłuchania się w słowo, w przekaz zawarty w wyśpiewanych wersach. Drżał, by wagi tego, co ma do powiedzenia, nie przesłonił tani efekt.

 

Minister Władysław Stasiak, historyk z wykształcenia, płyt Kaczmarskiego słuchał w gabinecie i podczas jazdy samochodem. Podzielał przekonanie barda, że sztuka musi być nośnikiem wartości.

Laureata nagrody im. Władysława Stasiaka wybiera spośród uczestników konkursu żona szefa Kancelarii Prezydenta, Barbara Stasiak. Zwycięzca otrzymuje statuetkę autorstwa Stana Wysockiego - wybitnego rzeźbiarza z Wrocławia, rodzinnego miasta Władysława Stasiaka.

Festiwal organizuje Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

Źródło: nik.gov.pl, inf. własna

bottom of page