top of page
30 września 2020 r.

Władysław Stasiak patronem budynku dydaktycznego Akademii Wojsk Lądowych

Były Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarii Prezydenta RP oraz MSWiA Władysław Stasiak, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, został patronem budynku dydaktycznego Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Doceniono jego zasługi w walce o wolność i w służbie publicznej. W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej w budynku uczestniczyli pani Barbara Stasiak, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN minister Paweł Soloch oraz zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała.

W uchwale ustanawiającej patronat podkreślono, że senat uczelni postanowił uhonorować wybitnego Polaka i syna ziemi dolnośląskiej, nadając budynkowi dydaktycznemu 113 imię Władysława Augustyna Stasiaka doceniając jego wybitne zasługi "na drodze do wolności Polski i jego późniejsze dokonania w służbie publicznej".

Barbara Stasiak podziękowała za inicjatywę patronatu oraz za pamięć o jej zmarłym mężu. Jak podkreśliła, był on zawsze człowiekiem służby publicznej, a bardzo wysokich stanowisk, które piastował, nigdy nie traktował jako elementu prestiżu czy ambicji.

„Zawsze były dla niego możliwością robienia czegoś dobrego dla publicznego dobra. I tak można żyć i tak życie może wyglądać. Mówię to też do studentów i podchorążych, którzy jesteście na początku swego życia i chcecie je poświęcić służbie publicznej. Jeśli będziecie potrzebowali jakiejś inspiracji czy odpowiedzi, spójrzcie proszę na życie Władysława Stasiaka. On jeszcze teraz może wam dużo powiedzieć” - podkreśliła Stasiak.

Mariusz Błaszczak zauważył, że "miał to szczęście poznać i współpracować z Władysławem Stasiakiem w drużynie świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kiedy był on prezydentem Warszawy, a Stasiak jego zastępcą”. Dodał, że potem pracowali wspólnie w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym Władysław Stasiak był najpierw wiceministrem, a później ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

"Później w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefem Kancelarii. Kiedy zastanawiałem się, jak scharakteryzować postawę Władysława przyszło mi do głowy określenie używane w stosunku do świętej pamięci Władysława: państwowiec” - powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił, Stasiak to był człowiek, który kierował się służbą, który służył ojczyźnie, narodowi polskiemu. Przypomniał, że już w czasach licealnych we Wrocławiu był zaangażowany w „działania, które doprowadziły do tego, że potem Polska odzyskała niepodległość”.

 

Źródło: PAP, inf. własna

 

bottom of page